Čo je to stredoeurópske  jamboree?

Názov  „jamboree“ vymyslel sir Robert Baden-Powell, zakladateľ svetového skautského hnutia. Údajne je zložené zo  svahilského priateľského pozdravu „jambo“ a slova „corroboree“, pochádzajúceho z domorodých austrálskych jazykov, ktoré znamená  „slávnostné stretnutie”. Možných etymológií slova je ale viacej – podľa rôznych názorov pochádza z hindštiny alebo  z jazykov pôvodných obyvateľov severnej Ameriky.

Hlavným cieľom jamboree je stretávanie sa mladých ľudí rôznych náboženstiev, kultúrnych regiónov a národov. Na takejto akcii majú mladí ľudia jedinečnú šancu  nadviazať nové kamarátstva s rovesníkmi z iných častí krajiny a susedných štátov, zažiť s nimi kopec zábavy na aktivitách, netradičných športoch a hrách.

V skautskom svete poznáme „veľké“  svetové skautské jamboree, menšie regionálne jamboree a národné jamboree. Stredoeurópske jamboree sa koná pravidelne každé dva roky. V jeho organizácii sa striedajú krajiny Vyšehradskej štvorky – Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Česká republika. Skauti z týchto štyroch organizátorských krajín bývajú zastúpení najväčším počtom účastníkov. Stredoeurópske jamboree je veľmi obľúbené  aj  medzi skautmi z okolitých európskych krajín, a to najmä pre svoju rodinnú atmosféru a atraktívny program. Niekedy sa dokonca stane, že do Európy zavítajú skauti z orientálnych krajín ako je Pakistan či dokonca z ďalekého Východu z Taiwanu.